Żołnierze Armii Kraków patronują naszej szkole

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego pamięci. Jedną z nich, dla dzieci, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców, a także dla środowiska lokalnego, było nadanie imienia naszej szkole i przekazanie sztandaru. Wydarzenie to było efektem kilkumiesięcznych starań wielu osób.

Tak długo oczekiwana przez nas uroczystość odbyła się 28 września 2014 roku. O godzinie 11.00 cała społeczność szkolna, lokalna i zaproszeni goście zgromadzili się na placu przy Cmentarzu Wojennym w Łosińcu.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Dętą z Łosińca pod kierunkiem pana Janusza Kiecany.

Na uroczystość licznie przybyli uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władz powiatu, samorządu gminnego, kombatanci, harcerze, radni i sołtysi obwodu Szkoły Podstawowej w Łosińcu. Gościliśmy delegację Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Żołnierzy z 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, Głównego Związku Strzeleckiego ,,Strzelec”, przedstawiciela Kopalni Surowców Mineralnych, dyrektorów szkół i instytucji z naszej gminy, delegację nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Żębocinie, która także nosi imię Żołnierzy Armii Kraków.

Pani dyrektor we wstępie podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest szczególny w historii naszej szkoły. Wyraziła wdzięczność dla zgromadzonych, którzy zaszczycili swoją obecnością.

Dzieci z naszej szkoły przygotowały montaż słowno - muzyczny pt. ,,Pamiętamy o Was bohaterowie”. W recytowanych wierszach przybliżyły widzom wydarzenia sprzed 75 lat oraz pojęcie patriotyzmu jako umiłowanie własnego narodu. Dopełnieniem występu były profesjonalnie wykonane pieśni, które zostały nagrodzone gorącymi brawami.

Po występach dzieci można było wysłuchać mowy zaproszonych gości. Wszyscy zgodnie podkreślali, iż nadane imię jest wyrazem najwyższego uznania i pamięci dla walczących. Gratulowali wyboru patrona i wyrażali dumę z postawy społeczności szkolnej. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów.

Nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała z niecierpliwością. Wójt Gminy - Pan Franciszek Kawa przekazał sztandar na ręce dyrektor szkoły Pani Marty Świderek.

Fundatorem sztandaru był Pan Aleksander Grad, uczeń naszej szkoły w latach 1969- 1977. Pani dyrektor przyjmując sztandar wyraziła podziękowanie za tak cenny dar. Zapewniła, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Zaznaczyła, że sztandar należy do tych symboli narodowych, które w trudnych dla Ojczyzny chwilach był oznaką hartu ducha i woli zwycięstwa. Później nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom, którzy przyjęli sztandar szkoły z dużą wdzięcznością i poczuciem odpowiedzialności. Obiecali dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu.

Niezwykle podniosłym momentem było poświęcenie sztandaru i złożenie przez przedstawicieli uczniów naszej szkoły uroczystego ślubowania na sztandar.

Po ślubowaniu, ksiądz proboszcz Zenon Góra odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy poległych na łosinieckiej ziemi.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców przez delegacje pod pomnikiem na cmentarzu. Następnie wszyscy w uformowanym szyku przeszli do szkoły, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz umieszczenie na niej pamiątkowych gwoździ przez sponsorów. Fundatorami byli:
Pan Aleksander Grad, były uczeń Szkoły Podstawowej w Łosińcu
Pan Franciszek Kawa, Wójt Gminy Susiec
Pan Mariusz Grad Poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Nadleśnictwo Tomaszów
Nadleśnictwo Józefów
Kopalnia Surowców Mineralnych w Lublinie
Pan Robert Lomber Firma Efektbud w Tomaszowie Lub.
Mieszkańcy parafii w Łosińcu
Rodzice, uczniowie i nauczyciele szkoły

Pragniemy w tym miejscu podziękować wszystkim fundatorom za pomoc w uświetnieniu tej historycznej dla nas chwili. Świadomość, że tak wiele osób nam sprzyja i wspiera, dodaje skrzydeł i mobilizuje do dalszej pracy na rzecz szkoły i środowiska.

Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek dla gości, zwiedzanie budynku szkoły, a także złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.

Uroczystość przebiegła w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach. Mimo wcześniejszych pochmurnych i deszczowych dni, dzień nadania imienia szkole okazał się wyjątkowo pięknym i słonecznym. Miejmy nadzieję, że to będzie dobry znak na świetlaną przyszłość i rozwój Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu.

Maria Krawiec